Zdarza się, że klient pytając o „bagażnik samochodowy”, widzi pewien rodzaj konsternacji na twarzy naszych sprzedawców.

Mówiąc o bagażniku, klienci często mają na myśli box dachowy, podczas gdy nazwa ta odnosi się do bagażnika bazowego montowanego na dachu samochodu, stanowiącego podstawę do montażu kolejnych akcesoriów.

Chcąc przybliżyć Wam zawiły świat nazewnictwa bagażnikowego, podsuwamy Wam mini poradnik z infografiką. Z taką dawką technicznej wiedzy, spokojnie możecie ruszać na poszukiwania Waszego idealnego zestawu!

Reling a bagażnik bazowy

Nie, reling to nie jest bagażnik bazowy. To chyba najczęstsza kwestia, którą tłumaczymy naszym klientom. Owszem kształtem nieco przypomina bagażnik bazowy, niemniej reling stanowi dopiero podstawę do jego montażu.

Wyróżniamy 3 sposoby montażu bagażnika bazowego

– na relingu

– w fabrycznych punktach montażu tzw. fixpointach

– między drzwi a karoserię

Sam bagażnik bazowy składa się najczęściej z 3 elementów:

belek (występują belki o różnych długościach, przekrojach, aluminiowe i stalowe)

stóp (w zależności od sposobu montażu)

kitów (pozwalających dopasować bagażnik do konkretnego modelu samochodu)

W zestawie do części bagażników bazowych które są zamykane, występuje jeszcze komplet kluczyków wraz z wkładkami.

Na rynku istnieją modele bagażników bazowych składających się z dwóch elementów – belek i stóp z wbudowanymi kitami.

Zdarza się, że zmieniając samochód na inny, nowszy model, istnieje możliwość wykorzystania belek i stóp naszego bagażnika bazowego, po dokupieniu odpowiedniego kitu.

Platforma rowerowa, co to takiego?

Bagażniki rowerowe to dość obszerne pojęcie, obejmujące kilka rodzajów uchwytów do przewozu rowerów. Mogą to być:

platformy rowerowe czyli bagażniki montowane na hak samochodu

uchwyty rowerowe, czyli przystawki rowerowe montowane do bagażnika bazowego na dachu samochodu, lub na przykład na pakę pikapa.

bagażniki rowerowe montowane na klapie bagażnika pojazdu.

Platformy rowerowe to zdecydowany faworyt wśród bagażników rowerowych ze względu na ich niewątpliwą łatwość i komfort użytkowania. Na rynku występuje wiele rodzajów platform rowerowych, które różnią się między sobą poszczególnymi cechami: ilością rowerów, które możemy na nich umieścić, nośnością platformy jak i samego stanowiska rowerowego, funkcją składania, odchylania, czy na przykład możliwością zamontowania dodatkowej przystawki rowerowej.

Spośród uchwytów rowerowych montowanych na dachu samochodu najpopularniejsze to te, które chwytają rower za jego ramę, ale na rynku są też rozwiania dedykowane na przykład rowerom karbonowym, gdzie uchwyt „łapie” rower za przednie koło lub widelec (po ściągnięciu przedniego koła).

Bagażniki rowerowe montowane na klapę bagażnika samochodowego stanowią dobre rozwiązanie dla posiadaczy samochodów bez możliwości montażu haka, lub gdy nie chcemy wozić rowerów wysoko na dachu samochodu. Trzeba jednak uważać na to, by koła naszych rowerów nie zasłoniły świateł i tablicy rejestracyjnej naszego pojazdu. Po zmianie przepisów w 2016 roku, policja podchodzi do tej kwestii niezwykle restrykcyjnie.

Box dachowy – dodatkowa przestrzeń bagażowa na dachu

Boxy dachowe, inaczej nazywane kuframi, trumnami czy autoboksami, to nic innego jak gabarytowe pojemniki o często aerodynamicznym kształcie, umożlwiające przewożenie naszych bagaży o każdej porze roku. Boxy dachowe montuje się na bagażniku bazowym. W zależności od modelu boxa i posiadanej belki bazowej, wyróżniamy kilka sposobów łączenia tych 2 elementów. Mogą to być zaczepy typu cybant tzw. „U”, popularne wsuwki „T” czy mocowanie kształtem przypominającym szczęki. Niektóre boxy na wyposażeniu posiadają aż dwa zestawy montażowe dostosowane do belki aluminiowej i stalowej.

Kosze bagażowe i przystawki

Często kosze bagażowe (dachowe) mylone są z bagażnikiem bazowym. W praktyce wygląda to tak, że aby zamontować kosz bagażowy, wcześniej trzeba się zaopatrzyć w bagażnik bazowy.

Bagażnik bazowy niezbędny jest także do zamocowanie kolejnych przystawek, w tym także omawiany wcześniej uchwyt rowerowy. Mogą to być także uchwyty do przewozu kajaka, deski surfingowej czy zimą nart i desek snowboardowych.