Wakacje sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Niektóre aktywności wymagają użycia sprzętu, który czasami trzeba przewieźć do miejsca wypoczynku. W ostatnich latach bardzo popularne stało się przewożenie rowerów na dachu auta.

Ze wszystkich sposobów przewożenia rowerów samochodem rekomendujemy bagażnik rowerowy na hak jako najwygodniejsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie. Jednak nie każdy chce i może korzystać z platformy. W takiej sytuacji, użycie bagażnika na rower na dach jest optymalnym rozwiązaniem.

Wygoda to nie wszystko, gdyż najważniejsze powinno być bezpieczeństwo.

Jak bezpiecznie podróżować z dodatkowym rowerowym bagażem umieszczonym na dachu pojazdu?

O tym dowiesz się z tego artykułu. Przewożenie rowerów na dachu ma wiele zalet, m.in. kosztuje relatywnie niewiele, nie ogranicza widoczności kierowcy, pozwala na swobodny dostęp do bagażnika pojazdu, a także nie wymaga dodatkowego wyposażenia (oprócz bagażnika bazowego), takiego jak hak holowniczy i dodatkowa tablica rejestracyjna.

Czy taki sposób transportu rowerów posiada jakiekolwiek wady? Niestety, decydując się na transport rowerów na dachu auta należy liczyć się z pewnymi ograniczeniami, na przykład: załadunek rowerów wymaga wysiłku, więc trudno będzie tę czynność wykonać osobom niewysokim lub drobnym.

Jeśli umieścisz na dachu więcej niż jeden rower może się zdarzyć, że nie będziesz mógł zamontować obok niego boxa dachowego, ponieważ cały bagaż będzie zbyt ciężki (sprawdź maksymalną ładowność dachu swojego auta w instrukcji obsługi pojazdu) lub zajmie zbyt wiele miejsca na belkach bagażnika bazowego.

Z uwagi na inną aerodynamikę zużycie paliwa w trakcie podróży z jednośladami na dachu jest większe, niż w przypadku jazdy bez nich.

Ile kosztuje dobrej jakości bagażnik rowerowy na dach samochodu?

Dobrej jakości bagażnik dachowy do transportu jednego roweru można kupić już za ok. 200 zł (Taurus BikeUp), natomiast droższe opcje to wydatek nawet 800 – 1000 zł za sztukę (np. Thule UpRide, czy Yakima HighRoad). Przyjmując wersję budżetową, nawet gdy chcesz zamontować maksymalną ilość rowerów (czyli 4), wydasz łącznie ok. 1000 zł. Wystarczy, że dysponujesz bagażnikiem bazowym i nic nie stoi już na przeszkodzie, by załadować rowery i ruszać w drogę.

Maksymalne obciążenie dachu auta może wynosić 50 kg – samochody osobowe lub 75 kg – samochody terenowe. Dopuszczalna ładowność może różnić się w obrębie samochodów danego typu, przed montażem uchwytu rowerowego sprawdź instrukcję swojego pojazdu.

Warto zaznaczyć, że obliczając maksymalną wagę przewożonego bagażu należy zsumować:

wagę bagażnika dachowego (bazowego),

wagę uchwytów rowerowych

oraz wagę rowerów.

Maksymalna ilość uchwytów rowerowych, jakie możesz zamontować na dachu auta to 4 szt. Każdy z nich może przewieźć rower o masie do 15 kg lub do 20 kg – upewnij się przed zakupem wybranego uchwytu co do jego ładowności, zweryfikuj również ile waży Twój jednoślad.