Podróż z rowerem na pokładzie samochodu może być nie tylko ekscytującym doświadczeniem, ale także wymaga odpowiedniego przygotowania, jeśli zamierzasz przewozić rower w dedykowanym bagażniku. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci bezpiecznie i wygodnie ruszyć w trasę.

Waga rowerów to istotny czynnik, który wpływa na ich możliwości transportu. Niezależnie od tego, czy planujesz rowerowy urlop, rodzinny wypad za miasto po odkrywanie nowych miejsc czy udział w zawodach kolarskich, właściwe zrozumienie wpływu wagi rowerów na transport jest kluczowe.

Ten poradnik przedstawi, jak waga rowerów powinna wpływać na wybór bagażnika oraz omówi znaczenie maksymalnej ładowności uchwytów, platform oraz dachu pojazdu.

Jeśli rowery są lekkie tzn. do 15 kg, to można je łatwo przewozić w uchwycie dachowym zamocowanym na bagażniku bazowym (na poprzeczkach). Niektóre rowerowe uchwyty dachowe mogą przewieźć rower o masie do 17 kg lub 20 kg, ale w przypadku rowerów elektrycznych zalecamy wybranie platformy na haku. Warto podkreślić, że baterie i inne akcesoria podczas transportu jednośladu muszą być zdemontowane. Przed skorzystaniem z bagażnika bazowego w parze z uchwytami na rower i jednośladem sprawdź w instrukcji swojego samochodu maksymalną nośność dachu.

Bagażnik rowerowy na dachu samochodu

Jeśli decydujesz się na transport rowerów na dachu samochodu, pamiętaj o maksymalnej ładowności uchwytu. Ta wartość jest istotna, ponieważ przekroczenie jej może prowadzić do utraty stabilności roweru podczas jazdy lub uszkodzenia dachu samochodu oraz karoserii.

  • Przede wszystkim zważ rowery, które chcesz przewozić.
  • Upewnij się, że łączna masa rowerów i uchwytów nie przekracza maksymalnej ładowności bagażnika bazowego – ten parametr określa instrukcja samochodu.
  • Zweryfikuj w instrukcji pojazdu czy suma wszystkich sprzętów i akcesoriów znajdujących się na dachu nie jest większa niż jego dopuszczalna nośność.

 

Oczywiście, by zapewnić sobie spokojną podróż, przed wyruszeniem w drogę zweryfikuj czy wszystkie mocowania i śruby są w dobrym stanie i są dokręcone prawidłowo, z odpowiednią siłą. Niestety, najczęściej za wszelkie niedogodności i trudne przypadki związane z przewożeniem rowerów odpowiada czynnik ludzki i pośpiech, który nigdy nie jest dobrym doradcą. Z doświadczenia wiemy, że uważność podczas montażu daje spokojną głowę w trasie i pozwala cieszyć się posiadaniem ulubionego roweru na miejscu wyprawy.

Platforma rowerowa na haku holowniczym

Każdy bagażnik na rowery na hak posiada określoną maksymalną ładowność, którą można z jego pomocą przewozić. Dopuszczalna nośność rzędu 60 kg lub 45 kg nie oznacza jednak, że przewożąc jeden rower, nawet e-bike, może on osiągać taką wagę – koniecznie zweryfikuj nośność pojedynczego stanowiska rowerowego. Ten parametr zazwyczaj oscyluje między 15 a 30 kg.

Przekroczenie tej wartości, określonej przez producenta bagażnika, może prowadzić do uszkodzenia platformy lub poważniejszych problemów podczas jazdy. Znamy przypadki przeciążenia platform, które skutkowały wypadnięciem bagażnika z wpiętymi do niego rowerami. Straty materialne rzędu kilkunastu tysięcy złotych to i tak niewiele w porównaniu do zagrożenia życia innych. Wyobraź sobie, że na każdej nierówności na drodze platforma na haku z zamocowanymi jednośladami gwałtownie unosi się i opada. Szczególną ostrożność zalecamy na autostradzie A1 w okolicach Rybnika i Częstochowy.

Waga rowerów jest kluczowym czynnikiem wpływającym na wybór rodzaju transportu oraz odpowiednie użycie uchwytów i platform.

  • Pamiętaj, że waga wzięta z katalogu roweru może być daleka od rzeczywistości. Weź pod uwagę dodatkowy osprzęt, który jest zamocowany na ramie lub sterach.
  • Zawsze sprawdzaj maksymalną ładowność każdego akcesorium, którego używasz z samochodem oraz wytrzymałość dachu.
  • Nigdy nie przekraczaj prędkości 130 km/h, a przede wszystkim dopasuj ją w dół do panujących warunków na drodze.
  • Kiedy bierzesz ze sobą rower w drogę, zdejmij z niego fotelik dla dziecka, torby bikepacking’owe, bidony i inne akcesoria zaburzające dynamikę

Staranne zaplanowanie transportu rowerów zgodnie zapewni bezpieczeństwo i komfort podróży i pozwoli na odkrywanie pełni uroków miejsca docelowego. Podróżuj bezpiecznie i odpowiedzialnie #gdziekolwiekjedziesz.