Boxy na dach – rodzaje mocowania na belkach poprzecznych

Boxy dachowe to sprzęt, który zwiększa przestrzeń ładunkową samochodu szybko i prosto. Na rynku znajdziemy boksy na dach w różnych cenach, różnią się także funkcjonalnością i designem oraz sposobem montażu na belkach bagażnika bazowego.

W tym materiale opisujemy systemy zastosowane w boxach Taurus, aby ułatwić naszym klientom odpowiedni wybór, idealnie dopasowany do ich stylu życia i potrzeb.

Montaż boxa z wykorzystaniem obejm U (tzw. cybantów).

Boxy na dach – rodzaje mocowania na belkach poprzecznych

Obejmy belek U montuje się w nawierconych w dnie boxa otworach, które mają stały rozstaw, więc są mniej uniwersalne niż inne systemy montażu.
Przykład: box dachowy Taurus Adventure 300 ECO

Zaletą mocowania w oparciu o obejmy typu U jest to, że boxa wyposażonego w ten system można użyć na belkach o owalnym i prostokątnym przekroju. Po dokupieniu odpowiedniego adaptera do boxa Taurus można go zamocować na belkach z rowkiem T (aluminiowych, aerodynamicznych).

SimpleFix – system zastosowany z boxach dachowych Taurus Altro
oraz w modelu Taurus Adventure 340

Od środka posiada pokrętła w kształcie motylków, których rozstaw można regulować, aby dopasować do pozycji poprzecznych belek. Od spodu zaciska się obejmując belkę z każdej strony i dodatkowo zabezpieczając ją wykorzystując dźwignię, co daje pewność montażu boxa.

Boxy na dach – rodzaje mocowania na belkach poprzecznych

QuickFixing – szybkie i komfortowe mocowanie boxów Taurus

Autorski system mocowania QuickFixing zastosowaliśmy w boxach dachowych z linii Taurus Xtreme. Jak sama nazwa wskazuje: jest szybki w użyciu i bardzo wygodny. Obracanie pokręteł zaciska obejmę L od spodu, położenie pokrętła w poziomie w oparciu o zasadę dźwigni dociska obejmę do dna boxa dając pewne i bezpieczne mocowanie.

Boxy na dach – rodzaje mocowania na belkach poprzecznych Boxy na dach – rodzaje mocowania na belkach poprzecznych

JawSystem – „szczęki” mocujące boxa dachowego na belkach bagażnika bazowego.

JawSystem wyglądem przypomina szczęki rekina i z tego powodu w branży tego typu akcesoriów przyjęła się taka nazwa. System ten zastosowaliśmy w boxach dachowych z linii Taurus Strike

Boxy na dach – rodzaje mocowania na belkach poprzecznych

To bardzo prosty i solidny system: w momencie zbliżania boxa do belek bagażnika bazowego ułóż szczęki bezpośrednio nad belkami, a one od góry uchwycą poprzeczki. Maksymalne zaciśnięcie szczęk możliwe jest po dokręceniu 4 pokręteł z dźwignią wewnątrz boxa. Następnie dociśnij pokrętła do dna, by znalazły się w pozycji poziomej.

Boxy na dach – rodzaje mocowania na belkach poprzecznych

Jak widać, decydując się na sprzęt powiększający przestrzeń bagażową samochodu należy wziąć pod uwagę szereg zmiennych. Warto na tę decyzję poświęcić trochę czasu i uwagi, by po zakupie bagażnika bazowego i boxa móc cieszyć się nimi jak najdłużej.

Sprawdź na naszym blogu poradnik ”Sposoby mocowania boxów dachowych”. Znajdziesz tam dokładne informacje dotyczące systemów zastosowanych w boxach Taurus, dzięki temu dopasujesz box idealny do Twojego bagażnika bazowego i Twoich potrzeb.