Box dachowy to wygodny i efektywny sposób na zwiększenie przestrzeni bagażowej samochodu. Potrzeba przewiezienia akcesoriów plażowych dla całej rodziny, wózka, wanienki dla malucha lub sprzętu sportowego do zimowych dyscyplin często rodzi w głowie pytanie: gdzie to wszystko zmieścić?

Odpowiednio dobrany box dachowy jest odpowiedzią na te potrzeby. Jeżeli taki bagażnik będzie używany stosunkowo często, to zakup najlepiej potraktować jako inwestycję o długofalowym charakterze. Jeżeli jednak z boxa korzystać będziemy np. raz na rok, to można rozważyć wypożyczenie sprzętu.

Kufer na dach wyraźnie zwiększa komfort podróżowania i pozwala zabrać w podróż wszystko to, co będzie potrzebne na urlopie. Z dodatkowej przestrzeni bagażowej, uzyskanej dzięki użyciu boxa, można korzystać cały rok. Dlatego stojąc przed jego wyborem należy dokładnie przyjrzeć się jego cechom. Trzeba też pamiętać o konieczności posiadania odpowiedniego bagażnika bazowego, na którym zamontowany zostanie box dachowy. To oznacza także dodatkowy koszt.

Wybór boxa dachowego idealnego do potrzeb – jakimi kryteriami się kierować?

Na rynku jest obecnie bogaty wybór boksów na dach. Różnią się od siebie stylistyką, sposobem montażu, pojemnością i ładownością oraz materiałami, z których je wykonano. Naszym zdaniem, box na dach należy dobrać w pierwszej kolejności kierując się potrzebami. Kupno boxa to z reguły jednorazowy wydatek. Świadomie wybrany produkt będzie służył latami, także po zmianie samochodu na nowszy.

Jak ocenić odpowiednią pojemność kufra na dach?

Taurus Adventure 300

Najmniejszy z oferty Taurus Adventure 300 ma pojemność 300 litrów. Ma zgrabny kształt i kompaktowe wymiary, ale mimo to pomieści wózek dziecięcy, wanienkę i łóżeczko turystyczne.

Jeśli potrzebujesz przewieźć narty, deski snowboardowe albo inny sprzęt o podłużnym kształcie, wybierz dłuższy box na dach, który jednocześnie oferuje większą pojemność np. Taurus Xtreme 450 w kolorze czarny karbon ma długość 195 cm i przewiezie narty o długości do 183 cm.

Taurus Xtreme 450

Jego nowoczesny i smukły design jest podkreślony pokrywą o strukturze karbonu, co dodaje autu sportowego charakteru.

Największą pojemność z linii boxów dachowych naszej produkcji oferuje Taurus Adventure 630 – to aż 630 litrów dodatkowego miejsca na bagaż.

Taurus Adventure 630

W połączeniu z ładownością do 75 kg Adventure 630 stanowi doskonały wybór dla dużych rodzin lub grupy przyjaciół podróżujących wspólnie. Jest często wybierany przez posiadaczy kamperów i vanów.

Jaki kupić box na dach – jednostronnie- czy dwustronnie otwierany?

Box dachowy Taurus Adventure 630 jest otwierany obustronnie, więc można się do niego dostać od strony kierowcy lub pasażera. To umożliwia łatwe i efektywne rozmieszczenie bagaży i optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Taki boks łatwiej też załadować kiedy samochód jest zaparkowany na niewielkim i ciasnym parkingu. Natomiast jeśli skłaniasz się ku temu, by kupić mniejszy box, otwieranie z jednej strony wystarczy, by zmieścić w nim to, co trzeba zabrać w drogę.

Jak długi i ciężki może być box dachowy?

Jak wspomnieliśmy, to akcesorium zwiększające przestrzeń bagażową należy dobrać odpowiednio do swoich potrzeb. Istotne jest, aby kufer na dachu nie wpływał negatywnie na widoczność zarówno z przodu, jak i z tyłu pojazdu. Ponadto, nie powinien zakłócać otwierania tylnej klapy bagażnika. W związku z tym zaleca się, aby box nie wystawał poza obrys dachu z przodu (w sedanach także z tyłu) o więcej niż 10 cm. Jeśli użytkujesz auto z nadwoziem typu kombi albo van to sprawa jest prosta: praktycznie każdy box będzie odpowiedni.

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę wytrzymałość dachu samochodu. Nawet, jeśli box oferuje ładowność na poziomie 75kg, to może okazać się, że dach Twojego auta nie jest przystosowany do takiego ciężaru. Ten parametr należy sprawdzić w instrukcji pojazdu lub autoryzowanym serwisie.

Jak obliczyć maksymalną wagę bagażu możliwego do przewiezienia? Sprawdź nasz poradnik:

https://www.taurus.info.pl/blog/porady/nosnosc-dachu-samochodu-a-waga-przewozonego-bagazu