Zakup bagażnika dachowego wymaga pewnej wiedzy na temat istniejących na rynku rozwiązań oraz informacji związanych z posiadanym samochodem. Chodzi o takie dane jak: marka auta, model, rok produkcji oraz typ nadwozia.
Po wpisaniu ich w konfigurator bagażników dachowych Taurus otrzymasz odpowiedź na pytanie: Jaki bagażnik bazowy jest odpowiedni do mojego samochodu.

Uniwersalny bazowy bagażnik dachowy odpowiedni do każdego samochodu.

Na początku warto podkreślić, że nie istnieje coś takiego jak uniwersalny bagażnik dachowy pasujący do każdego pojazdu. Zdarzają się na rynku bagażniki, które pasują do kilku modeli samochodów, szczególnie tych z relingami, ale większość jest dopasowanych do konkretnego modelu.

Bagażnik bazowy Taurus CarryUp mocowany na relingi zintegrowane

Bagażnik bazowy Taurus CarryUp mocowany na relingi zintegrowane

Bagażnik bazowy Taurus CarryUp mocowany na relingi standardowe

Bagażnik bazowy Taurus CarryUp mocowany na relingi standardowe

Z doświadczenia naszych specjalistów wynika, że ten sam bagażnik bazowy na relingi można przykładowo przełożyć w obrębie następujących pojazdów:

  • Volvo XC60 i Volvo XC90 w rocznikach 2018 i nowsze
  • BMW X5 2010 r. i Fiat Freemont 2018 r.
  • Skoda Superb 2022 kombi oraz Volvo XC60 2018 r. i młodsze

Jak widać, na samochód z relingami łatwiej jest dopasować bazę. Natomiast, jeśli Twój samochód nie posiada na wyposażeniu relingów, to nadal jest możliwość użycia bagażnika bazowego:

  1. mocowanego w fabrycznych punktach montażowych tzw. fixpoint

  2. umieszczanego z pomocą łap między drzwi a dach samochodu

Punkty montażowe w listwach tzw. fixpoint

Punkty montażowe w listwach tzw. fixpoint

Mocowanie bagażnika łapami między drzwi a dach

Mocowanie bagażnika łapami między drzwi a dach

Natomiast, jeśli pozbywasz się samochodu, który woził na dachu dedykowany bagażnik to niekoniecznie ta baza stanie się bezużyteczna. Niejednokrotnie można ją przełożyć na dach odmiennego pojazdu dokupując dedykowaną końcówkę zwaną zestawem dopasowującym (kit-em).

Koniecznie sprawdź dodatkowo jaką szerokość mają belki poprzeczne. Do SUV i dużych sedanów najczęściej pasują znacznie szersze belki niż do autosegmentu A.
Jeśli szerokość belek w Twoim starym i nowym samochodzie się pokrywa i jesteś szczęśliwym posiadaczem bazowego bagażnika dachowego z wymiennymi końcówkami to masz ułatwione zadanie: wymień sam zestaw dopasowujący, czyli KIT.

Takie ułatwienie oferują bazowe bagażniki dachowe Taurus CarryUp oraz Yakima FlushBar i ThruBar. Dla wszystkich ww. serii bagażników dostępne są kompatybilne kity.Bagażnik bazowy

Możliwości montażu bagażników dachowych Taurus oraz Yakima jest wiele:

  • na reling zintegrowany
  • na reling standardowy – otwarty
  • w punktach montażowych fix-point
  • łapkami między dach a drzwi auta

Ww. informacje można krótko podsumować jedną radą – przed zakupem bazowego bagażnika dachowego dopytaj sprzedawcę, jakie możliwości modyfikacji i dopasowania posiada dany produkt. Wybierając bazę dowiedz się, jakie rozwiązania proponuje dana marka, czy oferuje wsparcie techniczne oraz czy konkretny bagażnik dachowy posiada wymienne kity poszerzające możliwości jego wykorzystania.

Warto również przyjrzeć się relingom przy zakupie samochodu. Niektóre marki samochodów mają na dachu relingi o nietypowym kształcie (np. Citroen Cactus, Dacia Duster), który utrudnia dopasowanie bazy – jej wybór ogranicza się do takiej, którą oferuje producent auta.