belki bazowe

Bagażnik bazowy pomaga zwiększać przestrzeń bagażową pojazdu z użyciem boxa dachowego lub dedykowanego uchwytu na rower, narty, snowboard lub sprzęt do sportów wodnych. Bagażniki dachowe są także bardzo przydatne dla osób, które prowadzą firmę np. budowlaną i potrzebują przewieźć taki sprzęt jak drabiny, deski lub rury.

Z jakich materiałów wykonane są belki bazowe?

Jednym z najważniejszych komponentów bagażnika bazowego są poprzeczne belki, które mogą być wykonane ze stali lub aluminium oraz przybierać przekroje o różnych kształtach. To właśnie ta zmienna w znacznym stopniu determinuje aerodynamikę bagażnika bazowego. Warto więc wybrać świadomie, by kompletny system bagażnika był komfortowy w użytkowaniu i służył latami, także po zmianie samochodu.

Belki stalowe czy aluminiowe – jakie wybrać?

Stalowe belki bazowe

są popularnym i ekonomicznym rozwiązaniem. Występują najczęściej w czarnym kolorze, w większości przypadków są pokryte powłoką z tworzywa sztucznego lub gumy, które chronią stal przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i dodatkowo zwiększają przyczepność do zamocowanego na nich akcesorium.

Belki stalowe posiadają zazwyczaj prostokątny lub kwadratowy przekrój, chociaż zdarzają się również owalne np. CAM Logico. Dzięki relatywnie niewielkiej średnicy są wszechstronne i pozwalają na zamocowanie na nich boxa dachowego lub uchwytu na narty i rower z pomocą obejm w kształcie litery „U” lub tzw. „łapek”.

Sprawdź:

  • Taurus EasyUp – stalowy bagażnik na reling naszej produkcji
  • Aurilis PRO – belki o zwiększonej wytrzymałości do użytku profesjonalnego. To rozwiązanie do przewozu bagaży i akcesoriów dla wymagających kierowców, którzy na co dzień przewożą ciężkie ładunki.

Aluminiowe belki bazowe – aerodynamika na pierwszym miejscu.

są lżejsze i w zdecydowanej większości wyposażone w rowek T, który dodatkowo zabezpiecza uchwyt zamocowany do belek. To najbezpieczniejszy system mocowania i warto z niego korzystać, jeśli tylko jest taka możliwość.

Poprzeczne belki aluminiowe kształtem przypominają skrzydło samolotu, są aerodynamiczne. Te cechy sprawiają, że stawiają niewielki opór podczas jazdy. Jeśli zależy Ci więc na mniejszym zużyciu paliwa to wybierz ten rodzaj belek, zamiast stalowych.

Sprawdź:

Jak zredukować szum wiatru słyszalny w trakcie jazdy z bagażnikiem na dachu.

Aluminiowe belki z rowkiem T (zwanym również T-slot) posiadają uszczelkę, która chroni wnętrze belki przed wilgocią oraz sprawia, że w trakcie jazdy nie wpada tam powietrze powodujące zbędny szum.

Jeśli używasz tego typu belek, dbaj o to, by rowek był zawsze uszczelniony. Najłatwiej jest to zrobić podczas montażu uchwytu na rower, narty lub boxa dachowego. Kiedy umieścisz uchwyt na belkach włóż gumę uszczelniającą od miejsca mocowania aż do końca belki i zaślepki. Sprawdź, czy Twoje belki posiadają nacięcia od dołu – to miejsce także należy zabezpieczyć.

Dopasowanie uchwytu na sprzęt sportowy do bagażnika bazowego.

Jeśli chcesz dopasować do aluminiowych belek bazowych uchwyt, który kupiłeś wcześniej, dokładnie zmierz jego elementy mocujące (np. paski, cybanty U, skręcane łapki) i porównaj z szerokością belki, która może wynosić nawet 85 mm. Sprawdź także, czy akcesorium jest odpowiednie do zamocowania w oparciu o rowek T.

Zawsze polecamy kompletować bagażnik bazowy oraz box dachowy i uchwyty (na rower, narty, kajak) jednego producenta.

Wielu producentów bagażników dachowych oferuje adaptery, które pomogą rozwiązać wyżej opisane zagadnienie.

Jeśli kupujesz belki razem z uchwytem nasz specjalista z pewnością doradzi, jaki sprzęt wybrać, aby był maksymalnie funkcjonalny i dobrze Ci służył.